به پیشگاه ملت ایران

روزی از یکی از بساطی‌های کنار خیابان انقلاب یک کتاب عجیب و غریب خریدم. عنوان کتاب "معرفی قریب 8000 نفر از اعضاء خائن و جانی ساواک به پیشگاه ملت ایران" بود و محتوای تمام صفحات آن- نام و نام خانوادگی، شماره‌ی شناسنامه، تاریخ تولد و نام مستعار این آدم‌ها؛ کتاب در دی ماه سال 58 منتشر شده بود، یک سال بعد از انقلاب و احتمالا بدون مجوز و توسط "اتحادیه کمونیست‌های ایران" که تا به حال اسمش را هیچ‌جا نخوانده‌ بودم. نویسندگان کتاب به این نتیجه رسیده‌ بودند که حکومت انقلاب اسلامی در معرفی و مجازات ساواکی‌ها انقلابی عمل نکرده و ساواکی جماعت بعد از سال‌ها کشتار و شکنجه مردم با عنوانی دیگر به انقلابیون پیوسته است و همچنان از عدالت و قانون می‌گریزند. بنابراین نتیجه سال‌ها تحقیق خود را جمع‌آوری کرده و در این کتاب مشخصات دقیق آنها را منتشر کرده بودند.

انقلاب و انقلابی واژه‌های عجیبی هستند. در ابتدای انقلاب همه فکر می‌کردند خودشان بیشتر از دیگران انقلابی هستند. اسلام‌گرایان، روشنفکران، گروه‌های شبه‌نظامی، احزاب مخالف رژیم پهلوی، توده‌ای‌ها و حتی همین اتحادیه کمونیست‌های ایران. اصلا انقلابی واژه غلط اندازی است. شاید همه‌شان برای براندازی حکومت پهلوی تلاش کرده باشند شاید نفع‌شان هم در سقوط رژیم پهلوی بوده است ولی الزاما انقلابی نبودند.

من هم از آن دسته آدم‌هایی هستم که می‌گویند انقلاب قبل از مشت‌های گره کرده توی هوا، نتیجه تحولات فردی و پوست‌اندازی‌های تدریجی است. شاید به همین دلیل باشد که خیلی‌ از آدم‌ها بعد مدتی از انقلابی بودن دست برمی‌دارند، چون آن تحول درونی صورت نگرفته، فقط یک شور گذرای انقلابی بوده است که با یک بداخلاقی یا به دست نیاوردن یک پست یا بالا رفتن سن، خاموش شده است یا تحول درونی دیگری صورت گرفته که او را به یک آدم دیگر تبدیل کرده است. می‎گویند برخلاف بیشتر این گروه‌ها امام خمینی(ره) فقط به اسلام امید داشت که از طریق آن درون مردم را عوض کند.

کاش راهی بود تا مانند اعضای اتحادیه کمونیست‌های ایران لیست منتشر کنیم با اسم و رسم کامل از هزاران نفر از انقلابی‌های واقعی که به این انقلاب خدمت کردند و می‌کنند. کاش راهی وجود داشت و دست مدعیان را باز می‌کرد که بعد 37 سال از انقلاب آیا هنوز انقلابی هستند یا نه؟

منبع: همشهری جوان

پنجشنبه 15 بهمن 1394، ساعت انتشار 07:56 - نویسنده: حامد هادیان - بدون دیدگاه
پیوندها
ابر برچسب ها
تمام حقوق این وبلاگ متعلق به حامد هادیان می باشد.